Jak zabezpieczyć zbiorniki ciepłej wody użytkowej na obiektach publicznych, ochrona przed twardą wodą

Opublikowano w 03-05-2018

Przedmiotem poniższego tekstu będzie umiejętne oddziaływanie na twardą wodę. Jak sprawić aby izolator termiczny w postaci kamienia nie wytrącał się?


Gdy korzystamy z ciepłej wody użytkowej cały czas musi być zasilana wodą zimną. Kiedy spożywamy daną ilość wody, to w jej miejsce pojawia się woda zimna, która jest podgrzewana przez podgrzewacz czy innego rodzaju wymiennik ciepła. 

Do działania całej technologii, jak i całego procesu nie można mieć większych zastrzeżeń. Są jednak drobne szczegóły techniczne budzące pewne wątpliwości, które chcielibyśmy wziąć pod lupę.

Systemy grzewcze w fazie projektowania nie zawsze przewidują, że na wymienniki ciepła (zasobniki, w których następuje podgrzewanie wody) dostaje się kamień. Jak zatem zabezpieczyć nasz układ ciepłej wody użytkowej? 

Rozwiązanie, które pojawiło się na rynku w 2014 roku do dnia dzisiejszego zobrazowało nam wiele rozwiązań i dało wiele spostrzeżeń przydatnych w walce z kamieniem kotłowym.

Od wielu miesięcy nasze urządzenia pracują i zabezpieczają obiekty publiczne, gdzie procent obciążenia pracy CWU jest bardzo duży w stosunku do mniejszych instalacji.

Urządzenia, które instalujemy na liniach publicznych to seria IMPULS PRO.

Występują różne modele, które dobiera się do przepływu i średnicy rurociągu. Posłużę się przykładem hotelu, w którym są zainstalowane dwa zasobniki wody ciepłej o objętości 2x1000L. Po okresie około 5-8 miesięcy w sposób drastyczny spadł procent uzyskiwanego ciepła po stronie CWU. 

Problem zostaje szybko rozwiązany poprzez zainstalowanie generatorów impulsowych na wejściu wody do budynku oraz na układzie ciepłej wody użytkowej. 

Takie rozwiązanie kosztuje klienta około 80zł rocznie. Technologia ta nie ma sobie równych pod względem kosztów eksploatacji i rozwiązania w sposób ekologiczny problemu jakim jest powstawanie kamienia w instalacjach ciepłej wody użytkowej. 

Niepublikowane do tej pory informacje potwierdzają, że na instalacjach, na których działają urządzenia impulsowe rozwija się ok 80~85% mniej bakterii, z tego względu, że siedliskiem ich rozwoju jest sam kamień tworzący swoiste schronienie.  

Szybki kontakt:
+48 669 06 16 16
mail: biuro@technologiewodne.pl

Eksploratorzy węzłów cieplnych CWU czy też własnych kotłowni, którzy borykają się z problemem kamienia kotłowego wytrącającego się na wężownicach radzą sobie na trzy sposoby.

1. Regularnie co kilkanaście miesięcy zamawiają chemiczne czyszczenie wymienników ciepła, zbiorników w których są zainstalowane wężownice do wymiany ciepła. Powoduje to przestoje i inne problemy natury technicznej. Proces czyszczenia wykonywany jest przez doświadczone firmy. Ze względu na specjalistyczny sprzęt oraz stosowane kwasy, taka usługa nie należy do tanich rozwiązań. Jest również skuteczna tylko do momentu gdy nie powstanie nowy kamień. 

2. Chemiczne uzdatnianie wody - tzw. zmiękczacze jonowymienne. 

Żeby pozbyć się twardej wody, z której powstaje kamień kotłowy można zastosować chemiczne uzdatnianie wody na złożach absorbujących twardość. Technologia ta rozwiązuje istniejący problem, ale nie oczyszcza starego już wytworzonego kamienia. Wymaga nadzoru serwisowego i ciągłej dostawy soli pastylkowej. Staje się nieekonomiczna powyżej 5 m3/h, gdyż musimy zmagać się z wysokimi kosztami zakupu soli służącej do regeneracji złoża.

3. Generator impulsowy z serii IMPULS PRO bezobsługowy - problem z kamieniem kotłowym przestaje istnieć, jednocześnie następuje powolne rozpuszczanie starego kamienia.

Z trzech rozwiązań najbardziej optymalnym finansowo i nieinwazyjnym w instalację jest generator impulsowy. Nie wymaga żadnej ingerencji w instalacje, gdyż cewki elektromagnetyczne instaluje się na zewnętrznej powierzchni rurociągu. Koszty eksploatacji są znikome. 

Kamień który posiadacie Państwo na starej instalacji zostanie podczas wytwarzania procesu powoli rozpuszczony i wypłukany razem z przepływem wody do kanalizacji. 

Jeżeli np. mamy wymienniki ciepła rurowe typu JAD lub płytowe, które są mocno zakamienione, a nie chcemy lub nie możemy czekać na to aby generator oczyścił je w dłuższym czasie, możemy wyczyścić je chemicznie a urządzenie zainstalowane IMPULS PRO nie dopuści do ponownego zakamienienia danego wymiennika ciepła. 

Poniżej wymiennik ciepłej wody użytkowej, który był zabezpieczony generatorem impulsowym seri Impuls 150 Standard. Ciekawość była tak wielka że postanowiliśmy na nasz koszt zainstalować u klienta nowy a ten został rozcięty w poszukiwaniu kamienia. O dziwo w zbiorniku nic nie było! Instalacja była zabezpieczona 3 lata.

Zabezpieczenie przed twardą wodą wymienników ciepła chroni nie tylko wymienniki, ale końcówki odbioru takie jak głowice regulacyjne czasowe j/w, prysznice czy perlatory. Są to pozornie drobne detale, ale gdy na obiekcie jest ich ok.100 szt. to wówczas generują bardzo duże koszty. 

DO GÓRY