Kiedy należy wymienić piasek w filtrze na basenie publicznym i czy w ogóle trzeba go wymieniać.

Opublikowano w 07-04-2015

Pytanie, na które nikt nie potrafi odpowiedzieć, dlaczego w ogóle wymieniać piasek w filtrach basenowych.


Czy jest taka potrzeba, skoro budulcem składnikiem piasku jest kwarc bardzo trwały materiał, który jedynie podczas płukania wstecznego może się wycierać ziarno od ziarna. Próbowałem dowiedzieć się w paru firmach basenowych w Polsce i jednej zagranicznej, jaki jest cel wymiany piasku żadnej odpowiedzi nie otrzymałem.

Z tego co się zorientowałem to koszty przy basenach mniejszych czy aquaparkach są w granicach pomiędzy 55 -75 tysięcy złotych (różnica sumy zależy tylko od ilości filtrów zastosowanych. Więc gdzie tu jest sens i gdzie logika. W Polsce jest ponad 150 Aquaparków i każdy jest po paru latach naciskany na wymianę złoża.
W związku z tym, że nikt nie potrafi nam na, to odpowiedzieć przedstawimy Państwu nasz punkt widzenia z obserwacji 25 letniej prowadzonej działalności w branży uzdatniania wody oraz technice basenowej. Mamy filtry sedymentacyjne na złożach kwarcowych, które pracują bez wymiany ok 23 lata. Wymienialiśmy nieraz kwarc w filtrach, ale tylko wtedy gdy złoże się zbryliło.
Zaczynając opis od początku chciałbym pominąć temat doboru ilości filtrów i prędkości filtracji zakładam, że temat ten został dobrany idealnie do objętości wody i przepisów panujących na rynku Polskim co do ilości wymiany całej wody na dobę.
Korzystając na basenie z filtrów piaskowych, których niejednokrotnie średnica to 2 do 3 m a wysokość ok 2-2,5 m dobra praca filtra zależy od regularnego płukania.
Należy pamiętać, że prędkość filtracji pośpiesznej do wstecznego płukania powinna być dwukrotnie wyższa na czas przeprowadzania regeneracji. Jeżeli tak jest mamy pewność, że filtry będą dobrze do płukane przy zachowaniu procedur czasowego płukania. Prawie zawsze duże filtry basenowe są tak przewymiarowane, że należy zastosować pompę powietrzną do podnoszenia podczas wykonywania płukania złoża do góry. Powietrze jest niczym innym jak spulchniaczem złoża, który powoduje rozszczelnienie zbitego piasku kwarcowego, który jest na dole zbiornika.
Piasek kwarcowy podczas normalnej eksploatacji przepływu wody z góry na dół nie wyciera się, więc z całą pewnością możemy powiedzieć, że się nie zużywa.
Znikanie piasku, które następuje w zbiornikach to dwie przyczyny.
1.
Jedną przyczyną jest brak kontrolowanego ( BKW ) wypływu wody podczas płukania do kanalizacji, który można w bardzo prosty sposób rozwiązać (kontakt na specjalistę z tej dziedziny). Niekontrolowany przepływ podczas płukania, to mogą potwierdzić eksploatorzy basenów powoduje wypłukanie nie tyle piasku kwarcowego ale i złoża antracytowego który znajduje się w górnej warstwie nad piaskiem(nie wszystkie filtry są w antracyt wyposażone). Przy dużych obiektach są, to bardzo duże koszty eksploatacji gdzie co rusz trzeba uzupełniać filtry antracytem i kwarcem.
Moje pytanie drodzy kierownicy techniczni, po co ? Wystarczy ograniczyć BKW na taki przepływ, aby piasek był uniesiony do górnej granicy przelewu, aby nigdy nie został wypłukany do kanalizacji.
2.
Drugą przyczyną uwaga, jeżeli mamy wykonany kontrolowany BKW jest tylko i wyłącznie wycieranie się piasku.
Podczas płukania wstecznego ziarna piasku wycierają się jedno o drugie i następuje wytworzenie miału pyłu, piasku kwarcowego, który zgodnie ze zjawiskiem fizycznym w filtrze zajmuje górną warstwę podczas opadania.
Wykonując następne płukanie wypłuczemy go do kanalizacji dlaczego. Dzieje się to dlatego, ponieważ jak wspomniałem prędkość przepływu wody na BKW jest dwukrotnie większa niż dla pracy normalnej, piasek pył jest o wiele lżejszy więc spokojnie zostanie wypłukany do kanalizacji i tak zostaje nam wypłukane czyste złoże kwarcowe w filtrze basenowym gotowe do dalszej pracy.
UWAGA !!! Wykonując przeglądy filtrów basenowych stwierdziliśmy, że w filtrach basenowych zamiast frakcji piasku kwarcowego 06-08 mm za którą trzeba zapłacić ok 0,5 EURO / kg ląduje piasek rzeczny o niezgodnych nominałach i usitowaniu.
Na baseny dopuszcza się piasek rzeczny, który kosztuje za tonę 200 zł (oczywiście w cenie jak za kwarcowy) a osoby zamawiające w ogóle się na tym nie znają i tu zaczynają się cyrki w jakości filtracji. Większość osób technicznych jak jest problem z wodą szuka problemu, gdzie indziej, ponieważ zaufali firmie, która wymieniała złoże kwarcowe to myślą, że powinno być wszystko ok w filtrze piaskowym. Niestety, tak nie jest w filtrze złoża kwarcowego podkreślam KWARCOWEGO 0,6-0,8 powinno być przynajmniej o tej jednej frakcji 90 cm do 120 cm wysokości plus zasyp dolny ponad dysze filtracyjne 20-30 cm(2-3 mm i 3-6 mm).
Pokazało się też złoże, które już przetestowaliśmy na basenach publicznych pt „TURBIDEX” jest o parę klas wyżej od złoża kwarcowego i klaruje wodę na poziomie 3-5 mikron ( przypominam, że oko ludzkie widzi powyżej 25 mikron), więc łatwo sobie wyobrazić jaka jakość wody wychodzi z filtrów. Piaski kwarcowe 0,6-0,8 mm filtrują na poziomie 25-30 mikron.
I powracamy do pytania na wstępie, czy należy wymieniać złoże kwarcowe w filtrze, naszym zdaniem przy dobrej eksploatacji filtrów basenowych nie ma potrzeby wymieniać złoża, jeżeli cały proces dozotechniki jest zgodny z normą basenową.
Jeżeli wytrze nam się 25 kg piasku należy go dosypać i po temacie. Mamy wykonany kontrolowany BKW, więc piasek kwarcowy znika powoli tylko to co się wytrze.
 
Istnieje tylko jedno niebezpieczeństwo dla filtrów piaskowych. Środowisko w jakim filtry pracują chemia plus temperatura powodują obrastanie ziarna piasku węglanem wapnia to takie coś, co wytrąca się w kotłach CaCO3 kamień kotłowy. Poprzez zapominanie lub oszczędności w płukaniu filtrów powodujemy, że złoże się nie spulchnia. Kamień, który jest w wodzie zostaje wytrącany na złożu piaskowym w dolnych partiach złoża, monolituje ziarno z ziarnem i powoduje tzw. ścieżkowanie (brak filtracji woda tylko przepływa przez zbiornik filtra), wtedy to z reguły pada zamówienie na wymianę złoża. Jeżeli w pomieszczeniach technicznych jest więcej jak dwa filtry to nie jesteśmy wstanie wychwycić problemu jaki powstał wewnątrz w zbiorniku na złożu. W ten sposób przy eksploatacji paroletniej może nam się nazbierać bardzo duża ilość kamienia CaCO3, że czasami w filtrach od przyrostu wagi dno nie wytrzymuje i pęka (wszystko zależy od twardości wody zasilającej zbiorniki uzupełniające).


Jedynym teraz sposobem na pozbycie się tego problemu jeżeli złoże jest zbrylone jest urządzenie, które rozbije wodorowęglan wapnia na mono kryształ i w procesie płukania wstecznego wyrzuci go do kanalizacji.
Tak oczyszczone złoże kwarcowe będzie nam służyć wiele lat bez potrzeby wymiany złoża kwarcowego.
-
Urządzenie IMPULS, bo tak się nazywa przyniesie Państwu wiele innych korzyści. Podczas, kiedy podłączymy go do technologi układu zamkniętego basenowego spowoduje wyczyszczenie wymiennika, który ogrzewa wodę w basenie i tu pokażą nam się duże oszczędności w postaci mniejszej opłaty za medium podgrzewające wodę.
- Woda zmieni barwę na bardziej klarowną, ponieważ dobrze oczyszczony kwarc lepiej doczyszcza wodę
- Chemia agresywna którą wykorzystuje się do czyszczenia brzegów basenu do rozpuszczania kamienia z wody praktycznie nie będzie kupowana.
- Wszystkie elementy w pompach łapaczach, które są wykonane ze staliwa będą zabezpieczone przed korozją, dzieje się to dzięki elektroforezie wytwarzanej przez IMPULS elektryczny.
- Na wystających elementach atrakcji basenowych nie będzie trzeba czyścić ich z kamienia wtrącającego się z wody
Więcej o technologi impulsu elektrycznego który wytwarza elektroforezę możesz tu przeczytać lub wyślij zapytanie do eksperta.


Technologia basenowa ma tak zwane obiegi wody niezależne, cyrkulacyjne i zasilające z wody miejskiej na których można wykorzystać systemy technologi IMPULS. Poniżej przykłady instalacji na basenach w Polsce. Poprzez zastosowanie tej technologii w układach wody basenowej można zabezpieczyć instalację i urządzenia techniczne przed kamieniem wodnym. 

uzdatnianie_wody_impulsem_elektrycznym_twarda_woda_zmiekczanie_metoda_fizyczna_hotele_budownictwo_wielorodzinne_aquapark_kamien_ko-56153d9

 

 

Technologia impulsowa dla wydajności szczytowej 250 m3/h praca ciągła Aquapark, zabezpieczenie technologi wody cyrkulacyjnej, zabezpieczenie pomp technologii basenowej przed korozją wżerową. Impuls elektryczny wytwarza elektroforezę która to tworzy na elementach stalowych warstwę ochronną węglanową - korozja stop. 

uzdatnianie_wody_impulsem_elektrycznym_twarda_woda_zmiekczanie_metoda_fizyczna_hotele_budownictwo_wielorodzinne_wigo_zmiekczanie_t-d6e18c1b

 

 

Technologia impulsowa dla wydajności szczytowej 250 m3/h

uzdatnianie_wody_impulsem_elektrycznym_twarda_woda_zmiekczanie_metoda_fizyczna_hotele_budownictwo_wielorodzinne_wigo_bydgoszcz-53ea97a5

 

 

Technologia impulsowa dla wydajności szczytowej 25 m3/h praca ciągła zasilanie całego budynku Aquaparku, zabezpieczenie zasobników wody ciepłej, wymienniki ciepła oraz całej wody użytkowej. 

czysczenie_zloza_piaskowego_na_basenie_w_filtrze_metoda_impulsu_elektrycznego-5578a543

 

 

Technologia impulsowa dla wydajności szczytowej 100 m3/h praca ciągła Aquapark, zabezpieczenie technologi wody cyrkulacyjnej oraz wejściowej na cały obiekt

jaki_jest_sposob_na_twarda_wode_twarda_woda_na_wodociagach_jak_sobie_radzic_zabezpieczenie_urzadzen_i_armatury_na_wodociagach_kato-15fec5b0

 

 

Technologia impulsowa dla wydajności szczytowej 100 m3/h praca ciągła Aquapark, zabezpieczenie technologi wody cyrkulacyjnej oraz wejściowej na cały obiekt

DO GÓRY