AQUACLEANIT

Opublikowano w 07-05-2015

Mineralne złoże do uzdatnia wody i ścieków pod nazwą handlową AQUACLEANIT skutecznie łączy zalety metody klasycznej (niskie koszty eksploatacji i prosta obsługa) ze skutecznością odżelazienia, a szczególnie odmanganiania wody uzyskiwaną w nowych metodach bez konieczności dozowania do wody środków chemicznych. Dodatkową bardzo ważną zaletą HYDROCLEANITU jest to, że skutecznie podnosi pH wód miękkich i kwaśnych.

CHARAKTERYSTYKA AQUACLEANITU I JEGO WŁAŚCIWOŚCI.
Aquacleanit produkowany jest z magnezytu odmiany białej z Kopalni Grochów na
Dolnym Śląsku.
Skład magnezytu:
MgO - 43,0 %
SiO2 - 5,0 %
Al2O3 - 0,9 %
Fe2O3 - 1,8 %
CaO - 1,0%
inne       - 0,3 %
Straty prażenia - 48,0 %
Magnezyt stosowany do produkcji Aquacleanitu nie zawiera minerałów azbestonośnych, a zawartość metali ciężkich nie przekracza dopuszczalnych wielkości.
Granulacja magnezytu mieści się w granicach 2÷8 mm w klasach ziarnowych 2÷4 mm, 3÷8 mm, lub innych wg życzeń odbiorcy Aquacleanitu. Proces produkcji Aquacleanitu polega na prażeniu określonej klasy ziarnowej magnezytu w programowo zmiennych warunkach temperaturowych, w piecu obrotowym opalanym gazem ziemnym, w wyniku czego uzyskuje się częściowo zdekarbonizowany magnezyt prażony zwany Aquacleanitem zgodnie z reakcją:
MgCO3 = MgO + CO2
Po procesie prażenia Aquacleanit poddawany jest sezonowaniu, a następnie frakcjonowany celem uzyskania żądanego przez odbiorcę składu ziarnowego, przy czym jako typowe stosuje się klasy ziarnowe 2÷6 mm. Ciężar usypowy Aquacleanitu wynosi 1,4 ÷ 2,2 g/cm3 w zależności od stopnia wyprażenia i klasy ziarnowej. Aquacleanit charakteryzuje się wysoką aktywnością chemiczną w stosunku do niektórych zanieczyszczeń zawartych w wodzie, jak związki żelaza, manganu, metali ciężkich oraz niektóre związki organiczne jak np. kwasy humusowe.
Aquacleanit wiąże również agresywny dwutlenek węgla z wytworzeniem wodorowęglanu magnezu.
Dzięki wysokiej reaktywności złoża filtracyjne utworzone z Aquacleanitu mają szereg zastosowań w procesach uzdatniania wody, które są często niezastąpione jak np. w procesach uzdatniania miękkich i kwaśnych wód dla odżelaziania, a szczególnie odmanganiania wody itp.
Reasumując Aquacleanit ma szerokie zastosowanie do oczyszczania wód w następujących procesach:
- do regulowania pH wody,
- do uzdatniania wód powierzchniowych metodą koagulacji solami żelazowymi,
- jako wypełniacz złóż filtracyjnych do neutralizacji i destabilizacji barwnych kompleksów,
- do oczyszczania wód podziemnych jako wypełniacz złóż filtracyjnych do odkwaszania, odżelaziania i szczególnie odmanganiania,
- do uzdatniania miękkich i kwaśnych wód jako wypełniacz złóż filtracyjnych, do stabilizacji buforowości, neutralizacji i usuwania zanieczyszczeń organicznych
- do obniżania glinu i azotu amonowego,
- do wzbogacania wody w magnez.
Typowy skład Aquacleanitu: MgO - 80 %
Straty prażenia (CO2) - 10 % Pozostałe składniki - 10 %

DO GÓRY